دانلود كتاب  مسائل زناشویی  روان شناسی   تغذیه وبهداشت  پزشکی  اینترنت وكامپیوتر

مقالات تاریخی

 گنجینه سخن بزرگان مقالات اجتماعی  مقالات سیاسی دانلود پاورپوینت

اخبار جدید
فیلم سینمایی "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی برنده سه جایزه جشنواره فیلم برلین شد.
خبرنگاركیهان متهم به باج خواهی و سواستفاده شد

فارس:برقراری آرامش درمشهد با حضور ناجا

قذافی هم فراری شد،برادرچاوز پناهش داد؟

فردوسی پور عامل شکست ما مقابل ملوان است !

کرش مشاور تیم ملی !

دستگیری بازیگر فیلم ده نمكی در 25 بهمن

حملات سیاسی به حاتمی‌کیا و گشت ارشاد در برج میلاد

تلاش برای حضور جعفر پناهی در جشنواره برلین

مراحل مبارزه روانی با سرطان

در این مرحله بیمار حاضر به قبول تشخیص بیماری سرطان نیست و فامیل وی نیز در تشخیص با وجود علائم آشکار شک می کنند و به پزشک مختلف مراجعه می کنند و به راحتی حاضرند جمله تشخیص غلط است را بپذیرند.
انکار در واقع مکانیسمی دفاعی در مقابل اضطراب ناشی از خطر می باشد. این مکانیسم خود می تواند در چند مرحله انجام پذیرد، در ابتدا با مطلع شدن بیمار از ابتلاء به سرطان یک سری بحرانهای اولیه، به صورت شوک، خشم وافسردگی در او ایجاد می گردد و به دنبال این مرحله انکار بروز می نماید که می تواند موجب یک آرامش نسبی گردد. انکار می تواند رفتاری در بیمار ایجاد کند که گویی از بیماری خود به کلی بی اطلاع است.
افراد به طور جدی تر به انجام آداب دینی روی می آورند. چنین رفتاری در اکثریت آنها دیده می شود. ممکن است به زیارت بروند. سوال اینکه ما می توانیم به مشهد برویم بسیار زیاد است. باید در زمان مناسب ضمن تشویق اینگونه بیماران برای رفتن به زیارت، برنامه درمانی به جای خود انجام شود و باید همواره در این باورها به بیمار کمک نمود و به او فرصت داد که از آن استفاده کند.
در مرحله انکار بیماری اشکالات درمانی را می توان با ملاقات ها و معاینات زود به زود حل کرد. زیرا بیمار و فامیل او حاضر نیستند بیماری را پذیرا شوند و خطر قطع درمان و بروز عوارض ناگوار آن بسیار زیاد است. در آن مرحله برخی از بیماران می خواهند برای تایید تشخیص به خارج سفر کنند.
__________________
مرحله خشم:

در این مرحله بیمارانی که سابقه اختلالات روانی داشته اند و حتی اشخاص بدون اینگونه اختلالات عصبی می شوند. مسئله اینکه چرا وی باید مبتلا به سرطان شود موجب بروز رفتار غیرمنطقی میشود. بیمار سعی میکند بیماری خود را به حوادث گذشته مربوط کند.
مثلا بیماری خود را به تصادف اتومبیل در سالهای قبل یا مشکلات خانوادگی نسبت میدهد یا به مشکلات محیط کار و یا اداره مربوط میسازد. ممکن است خشم خود را بدون دلیل متوجه اطرافیان نماید و حتی ممکن است نسبت به پزشک معالج خود خشمگین شود. معمولا بدون علت بر سر مسائل جزئی بهانه گیری می کنند. این اعمال ممکن است از ناراحتی بیمار بکاهد در عین حال افرادی که هدف خشم بیمار هستند چنانچه از اینگونه مکانیسم های دفاعی بیمار آگاه نباشند دچار ناراحتی بیشتری می شوند.

مرحله افسردگی:

افسردگی یک واکنش دفاعی روانی- زیستی( سایکو بیولوژیک) عادی در مقابل فشارهای روانی یا استرس می باشد در این مرحله بیمار که از مراجعه مکرر خسته شده است حالت افسردگی در او بروز می کند. در این مرحله علاقمند به شناسایی علت بیماری می شود. درباره بیماری خود اطلاعات می خواهد و هر چه درباره سرطان می یابد می خواند و می خواهد درباره بیماری خود بحث کند ولی به طور کلی در مرحله افسردگی بیمار کمتر حرف می زند و بیشتر در خود فرورفته است.
اختلالت خواب، از دست دادن اعتماد به نفس، ناتوانی درک واقعی از وضعیت خود، خستگی، نداشتن انرژی، مردم گریزی، کاهش میل و قوای جنسی، بی اشتهایی، کاهش وزن، تحریک پذیری، ترس، زود رنجی و برخی ناراحتی های جسمی دیگر به تدریج بروز می کنند. البته به ندرت همه این علائم با هم بروز می کند ولی معمولا برخی از آنها با بیماری همراه است.

مرحله خودگرایی:

ناراحتیهای ناشی از بیماری توجه بیمار را بر تظاهرات بیماری از جمله درد و خستگی و ترس معطوف ساخته و او را خودگرا می سازد .او به مسائل خود بیش از حد توجه می نماید و حتی به اتفاقاتی که در کنار او رخ می دهد و مربوط به او نیست بیشتر از حد توجه و شکایت می کند و او به یک فرد بهانه گیر تبدیل می شود و در ارتباط با دیگران همواره خود را طلبکار می داند. به اطرافیان سوء ظن پیدا می کند و نسبت به صداقت رفتار دیگران درباره خود شکایت دارد و احساس ترس از طرد شدن توسط اطرافیان بر او مستولی می شود.
مرحله وابستگی: در این مرحله بیمار به اطرافیان خود و گاهی به یکی از اطرافیان یا یکی از پرستاران وابستگی بسیاز زیاد پیدا می کند. این وابستگی گاهی بیش از حدی است که متناسب با شدت بیماری باشد و در اوج حالت وابستگی رفتار کودکانه را پدید می آورد. این وضعیت یکی از عوارض روانی جسمی مبتلایان به بیماریهای سخت و از جمله مبتلایان به سرطان می باشد که بخشی از حالت به اصطلاح پسرفت را تشکیل می دهد که بیمار استقلال و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و گاهی موجب رفتاری می شود که برای کادر درمانی و اطرافیان مشکلاتی را فراهم می سازد.

مرحله قبول:

زمانی که مکانیسم های دفاعی مختلف دوران خود را توسط بیماری سپری نمودند، بیمار بالاخره تسلیم می شود. ممکن است حالت تسلیم کامل با حالت نزول روانی فیزیولوژیک همراه باشد زمانی که بیمار از بهبود خود مایوس می شود تسلیم سرنوشت می گردد و این واکنش نیز در واقع یک نوع مبارزه با اضطراب می باشد. بیمار با احساس درماندگی به بهبود توجه ندارد، بلکه از بین رفتن درد و طولانی شدن عمر به هر قیمت مورد علاقه اوست.

مرحله جدا شدن:

در این مرحله بیمار توجهی به اطراف و نظافت خود ندارد. به همه چیز بی علاقه می شود و بدون نشان دادن احساس درباره بیماری خود و چگونگی پیشرفت آن بحث می کند .
انزواطبی از خصوصیات مراحل پیشرفته سرطان ها می باشد. بیماران، به خصوص آن دسته از آنهایی که دارای عوارض نامطلوب ظاهری در سر و صورت هستند علاقه ای به ملاقات دیگران ندارند. این حالت در افراد میانسال و در زنان شدت بیشتری دارد.
مراحل ذکر شده غالبا حد و مرزکاملا مشخصی ندارند، بلکه گاهی به طور تدریجی و با حالات و بخشهای مشترک از مراحل مختلف و گاهی با توقف بیشتر در یک مرحله و گذر سریع در مراحل دیگر سپری می شوند.

کیفیت این مراحل متناسب با نوع سرطان ، سیر بیماری، شخصیت، تربیت و آگاهی های قبلی و حالات روانی قبلی بیمار و عوامل دیگر می باشد که در رفتارهای بیمار در مراحل مختلف اثر می گذارند.
آشنایی با خصوصیات روانی بیمار در هر مرحله اثر فراوانی در نحوه رفتار و درمان و باز توانی او دارد. به طور کلی مکانیسم های دفاعی بیمار سرطانی را به دو دسته تقسیم نمود:
1- مکانیسم های انطباقی: بیمار این نوع مکانیسمها را بیمار در جهت انطباق با بیماری و شرایط مختلف آن به خود می گیرد و این مکانیسمها موجب کاهش فشارهای روانی در بیمار می گردد.
2- مکانیسم های غیر انطباقی: این نوع مکانیسمها متناسب با شرایط بیمار و اطرافیان و محیط او نیست و در ایجاد ارتباط منطقی مشکلاتی را به وجود می آورد و در مجموع در جهت بهبود و آرامش بیمار نمی باشد بلکه مشکل زا هستند.


مشابه:

خواسته جهانی زنان از همسرانشان

چگونه ارتباط احساسی برقرار کنیم؟

خط برای زندگی بهتر

اشتباهاتی كه منجر به طلاق می‌شود ..

چرا مردها نباید گریه کنند؟


شویی وبار داری
 موفقیت خوشبختی
 خانواده پزشکی

لزوم به تعویق انداختن رابطه زناشویی

اسرار موفقیت زنان شوهردار

اشتیاق و شور زناشویی در ازدواج

روشی جدید برای پیشگیری از بارداریخلاقیت و راه های افزایش آن

نگرش ها موفقیت را رقم می زنند

راه های زندگی بهتر

قانون نظم

كارهایتان را با موفقیت انجام دهید!


خواسته جهانی زنان از همسرانشان

چگونه ارتباط احساسی برقرار کنیم؟

خط برای زندگی بهتر

اشتباهاتی كه منجر به طلاق می‌شود ..


رویا درمانی

تأثیر نماز بر کاهش انحرافات جنسی

خواب خوب شبانه راز طول عمر بیشتر

راهکارهای پیشگیری از سردردعمومی
 دانلودپاور پوینت

چگونه اندامی زیبا داشته باشیم ؟

 تاثیر گناه در ایجاد اختلال در اخلاط بدن و بیماریهای جسمی و روحی

 کاج آمریکایی؛ هرگز!

 ضرورت بررسی معضل تبلیغات منفی آنفلوانزای خوكی طبل توخالی ویروس A در رسانه ها

 نام شرکت‌ها از کجا آمده؟

 موبایل ، خطرناک مثل سیگار

 وصیت نامه داریوش كبیر

دانلود پاورپوینت سه داستان کوتاه و تاثیر گذار

دانلود پاورپوینت داستانی از خِرد باستان

دانلود پاورپوینت پرواز

دانلود پاورپوینت نکات تاثیر گذار در توسعه شخصیت

دانلود پاور پوینت :سفر به اعماق

دانلود پاور پوینت دوست

کلیپ پاورپوینت مغایرت های زمان

 

كودكان  دینی ومذهبی

آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشد

روان شـناســی كودك :بدون تغییر خود نمی توانیم فرزندمان را تغییر دهیم

عزت نفس در كودكان

چطور كودكان را در سفر سرگرم کنیم؟

روان شناسی کودک

کودکان پیش گویی می کنند

کوچولوی دروغ گویتان را متهم نکنید

 فتوا دادن محمد ص از نگاه دکتر شریعتی

شریعتی و اسلام سیاسی

اسماعیلت را قربانی کن .

گفتگوی دوست داشتنی ما با خدا (حتما بخوانید)

مبنای حقوق بشر غربی چیست و چرا با اسلام سازگاری ندارد؟